23 sierpnia 2017

2 września – Narodowe Czytanie Wesela

2 września odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania. W tym roku do wspólnej lektury w głosowaniu internetowym wybrano Wesele Stanisława Wyspiańskiego, które konkurowało z Przedwiośniem Stefana Żeromskiego, Pamiątkami Soplicy Henryka Rzewuskiego i Beniowskim Juliusza Słowackiego.

Do udziału w akcji zaproszone są instytucje kultury, szkoły i biblioteki. Ze względu na fakt, że inauguracja roku szkolnego odbędzie się w poniedziałek, 4 września, szkoły mogą zorganizować wspólne czytanie dramatu Wyspiańskiego w innym, najdogodniejszym dla społeczności szkolnej, terminie.

W liście inaugurującym Narodowe Czytanie 2017 Prezydent RP Andrzej Duda napisał: „Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania Wesela, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień”.

Wesele. Dramat w trzech aktach to najsłynniejsze dzieło wybitnego dramaturga, poety i malarza okresu Młodej Polski –  Stanisława Wyspiańskiego. Po raz pierwszy dramat został wystawiony na scenie krakowskiego Teatru Miejskiego w 1901 r. Inspiracją do stworzenia dzieła było wesele młodopolskiego artysty Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną – chłopką z podkrakowskich Bronowic.

Cytaty z utworu, jak np. „Każden sobie rzepkę skrobie”; „A to Polska właśnie”; Cóż tam, panie, w polityce? Chińcyki trzymają się mocno!?”, „Chłop potęgą jest i basta”, na stałe weszły do języka i stały się elementem codziennej komunikacji. Wesele znajduje się na liście lektur szkolnych i jest omawiane przez uczniów szkoły średniej.

Narodowe Czytanie zostało zainaugurowane w 2012 r. lekturą Pana Tadeusza. W kolejnych latach wspólnie czytano utwory dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa oraz Quo vadis Henryka Sienkiewicza. Celem akcji jest nie tylko przypomnienie najwybitniejszych dzieł literatury polskiej i promowanie czytelnictwa, ale także uwrażliwienie na piękno języka literackiego i podkreślenie roli, jaką wybrane teksty odgrywały w naszej historii i kulturze.

Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2017/.

Na stronie znajduje się również formularz zgłoszeniowy, za pomocą którego można zarejestrować wydarzenie organizowane w ramach Narodowego Czytania.

Zachęcamy do przyłączenia się do wspólnego czytania!

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Departament Informacji i Promocji

Idź do góry