20 lipca 2017

20 lipca – Międzynarodowy Dzień Szachów

Na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) 20 lipca każdego roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szachów. Z tej okazji odbywają się liczne turnieje i zawody szachowe.

Gra w szachy, która obecnie jest dyscypliną olimpijską, narodziła się w Indiach ok. VI w. Do Europy dotarła najprawdopodobniej przez Afrykę Północną i stopniowo rozprzestrzeniała się na cały kontynent. Z czasem gra uległa znacznym przekształceniom i stała się ważnym elementem kultury. Pierwszy oficjalny mecz o mistrzostwo świata w szachach został rozegrany pod koniec XIX w.

Gra w szachy to popularna rozrywka, która uczy logicznego i analitycznego myślenia, planowania czasu i podejmowania decyzji. Pozytywnie wpływa także na zdolność koncentracji i pomaga rozwijać wyobraźnię przestrzenną. Szachy odgrywają także istotną rolę wychowawczą – uczą cierpliwości, skupienia i wytrwałości.

Zajęcia szachowe stają się coraz częściej elementem edukacji szkolnej. Badania dowodzą, że dzieci, które potrafią grać w szachy, osiągają lepsze wyniki w nauce i sprawniej rozwiązują zadania wymagające logicznego myślenia.

Znaczenie gry w szachy w rozwoju intelektualnym młodego człowieka znalazło swoje odzwierciedlenie w nowej podstawie z matematyki dla klas I-III. W dokumencie wskazano, że uczeń w osiągnięciach w zakresie stosowania matematyki w sytuacjach życiowych oraz w innych obszarach edukacji wykorzystuje warcaby, szachy i inne gry planszowe.

Od lat nasi uczniowie uzyskują wysokie rezultaty w międzynarodowych zawodach szachowych. W tegorocznym XVII Memoriale Mieczysława Najdorfa zwyciężył aktualny mistrz Polski i brązowy medalista z Chanty-Mansyjska, Kacper Piorun, pokonując zawodników z kilkunastu krajów świata. Z kolei Martyna Starosta, uczennica szkoły w Jejkowicach, zajęła drugie miejsce na Międzynarodowych Mistrzostwach Świata w Szachach, które odbyły się pod koniec kwietnia br. w Rumunii.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Szachów życzymy wszystkim miłośnikom tej gry samych sukcesów!

Idź do góry