18 grudnia 2017

47. rocznica Grudnia ‘70 – uroczystości w Szczecinie z udziałem wiceministra Maciej Kopcia

Główne uroczystości rocznicowe odbyły się 17 grudnia br. pod bramą Stoczni Szczecińskiej. Poprzedziła je Msza Święta w Kościele Rzymskokatolickim pw. św. Stanisława Kostki.

Udział w wydarzeniu wziął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, szef Urzędu ds. Osób Represjonowanych i Kombatantów Jan Kasprzyk, wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski.

– Nasza wolność mierzy się krzyżami miłosierdzia, ale też krzyżami wartości i krzyżami wolności – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości w Szczecinie.- Jesteśmy tym krzyżom winni wierności i wykonanie ich testamentu, a wykonanie to wolna, silna i sprawiedliwa Polska – dodał szef rządu.

List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytała Halina Szymańska szefowa Kancelarii Prezydenta RP. – Bohaterowie szczecińskiego grudnia mają trwałe miejsce w panteonie Polaków zasłużonych dla naszej niepodległości – wskazał w liście Prezydent.

Podczas uroczystości odczytano Apel Poległych, była też salwa honorowa i składanie kwiatów pod tablicą i pomnikiem upamiętniającym ofiary Grudnia 70’. Dalsza część uroczystości odbyła się pod pomnikiem Anioła Wolności na placu Solidarności.

Wydarzenia Grudnia 1970 w Szczecinie

17 grudnia 1970 roku, na wieść o ogłoszeniu przez ówczesne władze państwowe podwyżek cen żywności, w Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie wybuchł strajk. Stoczniowcy wyszli na ulice. Dołączali do nich pracownicy innych zakładów oraz mieszkańcy Szczecina.

Demonstranci przeszli do centrum miasta pod gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR, chcąc rozmawiać z przedstawicielami władz partii. Ponieważ nie spełniono ich postulatu, manifestanci podpalili gmach komitetu. W odpowiedzi milicja i wojsko zaczęły strzelać w kierunku tłumu. Zginęło wówczas 16 osób, ponad 100 zostało rannych. Ciała zabitych chowano po kryjomu w nocy. W pochówku mogła uczestniczyć jedynie najbliższa rodzina.

Wydarzenia grudniowe na Wybrzeżu znalazły swoje miejsce w nowej podstawie programowej kształcenia ogólnego oraz w projekcie nowej podstawy programowej do 4-letniego liceum i 5-letniego technikum. Więcej informacji na www.grudzien70.ipn.gov.pl.

Fot. KPRM / Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Idź do góry