11 kwietnia 2017

7. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem – uroczystości z udziałem członków kierownictwa MEN

W poniedziałek, 10 kwietnia minęła 7. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. W wydarzeniach upamiętniających to tragiczne wydarzenie uczestniczyli członkowie kierownictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej w kościele seminaryjnym w Warszawie wzięła udział we Mszy Świętej w intencji ofiar. Następnie przez Pałacem Prezydenckim odbył się apel pamięci, podczas którego odczytano nazwiska wszystkich 96 osób, które zginęły w katastrofie.

W apelu uczestniczyli m.in.: marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, parlamentarzyści, ministrowie, bliscy rodzin ofiar katastrofy.

W południe Minister Anna Zalewska, wiceminister Marzena Machałek i wiceminister Marzenna Drab uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Kancelarii Premiera poświęconej prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, wicepremierowi Przemysławowi Gosiewskiemu i ministrowi Zbigniewowi Wassermanowi, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz bliscy ofiar: Jadwiga Gosiewska oraz Halina Wassermann. Na tablicy pod nazwiskami widnieje napis: „Wszystko dla Ciebie Polsko”.

Wieczorem szefowa MEN wraz z wiceminister Marzeną Machałek wzięły udział we Mszy Świętej w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, która odbyła się w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 samolot Tu-154M z delegacją udającą się na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką oraz wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

W rocznicę katastrofy w całej Polsce organizuje się obchody upamiętniające to wydarzenie. W intencji ofiar odprawione są msze, apele pamięci, marsze, koncerty i wystawy.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

fot.Kancelaria Premiera
Idź do góry