12 stycznia 2018

„Bezpieczny autokar – ferie 2018″ – briefing prasowy z udziałem minister Anny Zalewskiej

W piątek, 12 stycznia br. na parkingu przed warszawskim Torwarem Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska wspólnie z Ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem uczestniczyła w konferencji prasowej Inspekcji Transportu Drogowego. Wydarzenie było oficjalnym rozpoczęciem tegorocznej akcji kontroli autokarów przewożących dzieci na ferie zimowe “Bezpieczny autokar – ferie 2018”.

– Już dzisiaj część uczniów i rodziców pakuje bagaże i udaje się na ferie zimowe – powiedziała minister Anna Zalewska. Szefowa MEN przypomniała, że w sobotę ferie zaczynają uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. W pozostałych rozpoczną się one za tydzień, dwa lub za cztery tygodnie. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, w zależności od województwa, nastąpi między 13 stycznia, a 25 lutego.

Minister Anna Zalewska przypomniała także, że MEN jak zawsze przed każdymi feriami i wakacjami, przygotowało specjalny poradnik dotyczący bezpiecznego wypoczynku, który jest dostępny na stronie internetowej resortu.

Poradnik bezpiecznego wypoczynku

– Przypominamy w nim rodzicom, aby sprawdzili jak zorganizowany jest wypoczynek ich dzieci, a także czy podmiot, który ten wypoczynek organizuje został zarejestrowany i zgłoszony do bazy wypoczynku. To ważne, aby upewnić się, czy taki podmiot uzyskał niezbędne pozwolenia od MEN i kuratorium” – powiedziała minister edukacji. – Prosimy również rodziców, by w telefonach komórkowych ich dzieci pojawiły się wszystkie ważne numery: najważniejsze do mamy i taty, ale także numer 112, numery telefonów do GOPR i TOPR oraz Inspekcji Transportu Drogowego” – dodała szefowa MEN.

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że dzięki prowadzonej od wielu lat akcji Inspekcji Transportu Drogowego “Bezpieczny autokar” poprawia się stan techniczny pojazdów przewożących dzieci i młodzież. Mówiąc o wzmożonych kontrolach autokarów szef resortu infrastruktury zaznaczył, że ważne jest to, aby przewoźnicy wiedzieli, że chodzi tu o troskę o bezpieczeństwo.

Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur poinformował z kolei, że ITD będzie prowadziła wzmożone kontrole autokarów przez cały okres ferii, czyli do 25 lutego. Inspektorzy sprawdzą każdorazowo stan techniczny pojazdu (sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, wydechowego, stan opon, oświetlenie), a także to czy kierowcy są wypoczęci oraz trzeźwi.

Główny Inspektor Transportu Drogowego przypomniał, że w przypadku dłuższego wyjazdu, np. za granicę – w góry do Austrii, Szwajcarii, jeżeli w trakcie podróży nie ma noclegu powinno być dwóch kierowców na pokładzie autokaru. Dziennie kierowca może maksymalnie prowadzić pojazd do 10 godzin i to tylko dwa razy w tygodniu. W pozostałe dni maksymalnie 9 godzin. Po 4,5 godzinach ciągłej jazdy kierowca musi mieć minimum 45 minut przerwy. Zaapelował też do kierowców by na takie przerwy wybierali miejsca bezpieczne – parkingi, na których dzieci będą mogły bezpiecznie wysiąść z autokaru.

Główny Inspektor Transportu Drogowego poinformował również, że w ramach akcji, podczas ubiegłorocznych ferii zimowych, skontrolowano 1177 pojazdów, nakładając przy tym 154 mandaty karne na kierujących. Ponadto ze względu na zły stan techniczny zatrzymano 47 dowodów rejestracyjnych, a 8 pojazdów nie zostało dopuszczonych do dalszej jazdy. Wszyscy skontrolowani kierowcy byli trzeźwi. Akcje zimowych i wakacyjnych kontroli autokarów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek prowadzone są przez Inspekcję Transportu Drogowego od 2003 r.

Wszystkim uczniom i ich rodzicom oraz opiekunom życzymy bezpiecznych ferii!

Idź do góry