14 marca 2018

Finał 61. Olimpiady Astronomicznej

Zakończył się centralny etap 61. Olimpiady Astronomicznej. Zawody zostały rozegrane w dniach 8-11 marca br. w Planetarium Śląskim w Chorzowie.

Łącznie do rywalizacji w Olimpiadzie Astronomicznej przystąpiło 135 uczniów z całej Polski, z których 62 awansowało do kolejnego etapu. W finale rywalizowały 22 osoby.

Najlepsza okazała się Anna Olechowska – uczennica III klasy II Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Jasienicy w Warszawie. Drugie miejsce zajął Kornel Księżak z XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.

Na trzecim miejscu ex aequo uplasowali się:

• Wojciech Kolesiński (XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie);
• Jurand Prądzyński (IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie);
• Patryk Skrzeczkowski (I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim).

Zwycięzcy olimpiady będą reprezentowali nasz kraj na 12. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki.

Celem Olimpiady Astronomicznej jest pogłębienie wiedzy z zakresu astronomii, fizyki i astronomicznych aspektów geografii. Zadania konkursowe nawiązują często do najnowszych wydarzeń astronomicznych. Wymagają również od uczestników wielu obliczeń rachunkowych i sprawnego warsztatu matematycznego.

Podczas zawodów finałowych uczniowie rozwiązują m.in. zadanie sprawdzające znajomość wyglądu nieba pod sztucznym niebem planetarium. Przy sprzyjających warunkach astronomicznych młodzi naukowcy dokonują także samodzielnej obserwacji astronomicznej.

Olimpiada Astronomiczna jest organizowana przez Planetarium Śląskie w Chorzowie przy wsparciu finansowym m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Pełną listę finalistów można znaleźć tu.

Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym i życzymy dalszych sukcesów!

Fot. Planetarium Śląskie

Ministerstwo Edukacji Narodowej
Departament Informacji i Promocji

Idź do góry