1 grudnia 2017

Gala finałowa Rankingu Bibliotek z udziałem wiceministra Macieja Kopcia

Podsekretarz Stanu w MEN Maciej Kopeć w czwartek, 30 listopada br. wziął udział w gali finałowej 7. edycji Rankingu Bibliotek „Rzeczpospolitej”. Podczas uroczystości nagrodzono samorządy, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju bibliotek i promocji czytelnictwa. Wyróżnienia odebrali samorządowcy i dyrektorzy najlepszych bibliotek.

W kategorii Najlepsza biblioteka I miejsce zdobyła Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin. Na kolejnych miejscach uplasowały się placówki z Sianowa oraz Świątek.

W tym roku organizatorzy wysłali 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast. Napłynęło niemal 650 odpowiedzi, spośród których wyłoniono zwycięzców.

W ocenie ankiet pod uwagę wzięto m.in.: powierzchnię biblioteki i filii, liczbę godzin otwarcia biblioteki, wielkość księgozbioru. Dodatkowe punkty uzyskiwała placówka, która posiadała udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, a także dostęp do nowych mediów. Wpływ na ocenę miały ponadto działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne czy literackie.

Po raz pierwszy nagrody dla samorządów za najlepsze biblioteki publiczne zostały przyznane przez Instytut Książki i redakcję „Rzeczpospolitej” w 2011 roku.

Lista nagrodzonych bibliotek znajduje się na stronie http://www.rp.pl/Ranking-bibliotek/311309795-Biblioteki–skarbnice-lekarstw-duszy.html

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Idź do góry