8 grudnia 2016

Godzina kodowania w MEN

W czwartek w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach ogólnoświatowej akcji „Hour of Code” odbyła się pokazowa lekcja kodowania.

Udział w niej wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ząbkach.

W programie spotkania zaplanowano programowanie z robotem Photon oraz warsztaty dla dzieci z druku 3D. Specjaliści zaprezentowali uczniom, w jaki sposób przebiega cały proces opracowywania, projektowania i wydruku w technologii trójwymiarowej. Pokazali również dzieciom przykłady zastosowania tych rozwiązań w praktyce.

Godzina Kodowania jest globalną akcją, w której udział biorą dziesiątki milionów uczniów z ponad 180 krajów. Z założenia każdy, bez względu na wiek może zostać organizatorem Godziny Kodowania i wziąć w niej udział.

Wtorkowe warsztaty wpisują się w realizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pilotażowy program nauki programowania w szkołach.

Celem pilotażu jest wprowadzenie i sprawdzenie w praktyce szkolnej powszechnej nauki programowania, w szczególności przetestowanie dostępnych rozwiązań służących nauce programowania oraz uruchomienie różnorodnych form wsparcia nauczycieli informatyki i edukacji wczesnoszkolnej,

Do 15 września br. do udziału w programie pilotażowym wdrożenia programowania w edukacji formalnej w oparciu o innowacje pedagogiczne zgłosiło się 1 592 szkół.  Chcemy, aby od 1 września 2017 roku nauka programowania była realizowana na każdym etapie kształcenia w ramach nowej podstawy programowej.

W dziedzinie informatyzacji szkół Ministerstwo Edukacji Narodowej współpracuje z Ministerstwem Cyfryzacji przy realizacji programu, którego celem jest dostarczenie do wszystkich polskich szkół nowoczesnej, spełniającej europejskie standardy infrastruktury internetowej. Do 1 września 2018 r. chcemy wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji, doprowadzić do tego, aby wszystkie szkoły, nawet te najbardziej oddalone, były podłączone do sieci, okablowane w środku i wyposażone w niezbędny sprzęt.

Godzina Kodowania jest organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week). To wydarzenie adresowane do uczniów z całego świata. Można w nim uczestniczyć przez cały rok za pośrednictwem dowolnego urządzenia i miejsca, w którym jest dostęp do internetu. Celem tej inicjatywy jest przybliżenie uczniom nauki programowania, kodowania i zaprezentowanie możliwości wykorzystania technologii informatycznych w codziennym życiu.

Więcej informacji o kodowaniu znaleźć można na stronie internetowej www.godzinakodowania.pl

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

 

Idź do góry