24 kwietnia 2018

Olimpiada Geograficzna – finał w Zamościu z udziałem wiceministra edukacji

Podsekretarz Stanu w MEN Maciej Kopeć w niedzielę, 22 kwietnia br. wziął udział w finale 44. Olimpiady Geograficznej. Gospodarzem zawodów było Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Unii Europejskiej w Zamościu.

Do tegorocznej edycji Olimpiady Geograficznej przystąpiło 1872 uczniów z 446 szkół z całej Polski. W zawodach finałowych w Zamościu udział wzięło w sumie 123 uczestników. Rozwiązywali oni testy pisemne, brali udział w drużynowym konkursie terenowym oraz zajęciach terenowych na Roztoczu. Najlepszych 21 uczniów po części pisemnej zostało zakwalifikowanych do części ustnej zawodów.

Zwycięzcą Olimpiady został Wiktor Odziemczyk z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie. Drugie miejsce zajął Jakub Pypkowski z VI Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy, zaś trzecie miejsce wywalczył Antoni Bugaj z V Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie.

Najlepszych dziesięciu uczniów pod koniec maja zmierzy się w dalszych rozgrywkach o kwalifikację do drużyny na XV Międzynarodową Olimpiadę Geograficzną, która w sierpniu br. roku odbędzie się w Quebec City w Kanadzie.

Olimpiada Geograficzna organizowana jest od 1974 roku. Powstała z inicjatywy prof. Anny Dylikowej, przy poparciu Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Obecnie może poszczycić się już ponad 40-letnim doświadczeniem w upowszechnianiu nauk geograficznych wśród polskiej młodzieży.

Organizatorem Olimpiady Geograficznej jest Polskie Towarzystwo Geograficzne, któremu MEN powierzyło przeprowadzenie trzech edycji Olimpiady w latach 2016-2019.

Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy!

Fot. Krzysztof Piasecki

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Idź do góry