21 czerwca 2017

Poznaliśmy „Wolontariusza Roku” – gala finałowa konkursu MEN

W środę, 21 czerwca br. Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej nagrodziła czternastu laureatów ogólnopolskiego konkursu „Wolontariusz Roku”.

Na uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie obecna była również Marzena Machałek Sekretarz Stanu w MEN.

Celem konkursu zorganizowanego przez MEN było promowanie idei pomagania innym i pokazanie, jak niezwykle ważne jest to działanie w środowisku szkolnym i lokalnym.

Do udziału w “Wolontariuszu Roku” zaprosiliśmy uczniów wszystkich szkół, którzy w różnorodny sposób, dobrowolnie angażują się w pracę na rzecz innych osób lub instytucji. Otrzymaliśmy blisko 400 zgłoszeń.

W swoim wystąpieniu szefowa MEN podkreśliła, że dzięki wolontariatowi dzieci i młodzież uczą się odpowiedzialności za siebie i za innych, a także organizacji i współpracy.

– Jestem dumna z tego, że mogę was dziś gościć i przebywać wśród ludzi, którzy czynią dobro – powiedziała do uczestników gali minister Anna Zalewska. – Czujecie taką potrzebę, ale jednocześnie dajecie siebie drugiemu człowiekowi: koleżance, koledze, czasami rodzinie, sąsiadce. Nawet nie wiecie, a dorośli już wiedzą, ile się przy tej okazji uczycie – dodała.

Obecny rok szkolny 2016/2017 ogłoszony został w polskich szkołach „Rokiem Wolontariatu”. Jednym z jego elementów był ogólnopolski konkurs „Wolontariusz Roku” organizowany przez MEN.

Aby przystąpić do konkursu szkoła musiała przygotować maksymalnie 120 sekundowy film dowolną techniką, w którym zaprezentuje kandydata na „Wolontariusza Roku” oraz jego pracę na rzecz propagowania idei wolontariatu.

Przy ocenie filmów wzięliśmy pod uwagę m.in. skalę działań podejmowanych przez wolontariusza oraz widoczne oraz realne efekty jego pracy i działań. Do konkursu zgłoszone zostały zarówno indywidualne osoby, jak i grupa wolontariuszy.

Nagrody „Wolontariusza Roku” przyznano w trzech kategoriach.

W kategorii szkoły podstawowe pierwsze miejsce otrzymał Mały Wolontariat Cecylki Knedelek przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Świętej Jadwigi w Świerklanach. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie, a trzecie – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Prusa w Zielonce. Wyróżnienie przyznano Szkole Podstawowej im. Świętego Kazimierza i Jana Pawła II w Zagórzu.

W kategorii szkoły gimnazjalne pierwsze miejsce zajęło Szkolne Koło Caritas w Publicznym Gimnazjum im. Świętej Urszuli Ledóchowskiej w Tymowej, drugie miejsce – Specjalne Gimnazjum przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Gostchorzy, trzecie – Klub Młodego Wolontariusza w Gimnazjum nr 7 w Częstochowie. Wyróżnienie przyznano Mikołajowi Konopko z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sulęcinie.

W kategorii szkoły ponadgimnazjalne I nagrodę otrzymała Ewelina Szelewicka z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Augusta i Juliusza Vetterów w Lublinie. Drugie miejsce zajęło Technikum nr 4 w Zespole Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju, a trzecie – Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie.

Przyznano też trzy wyróżnienia. Otrzymali je: Mateusz Olborski z XXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Łodzi, Szkolny Klub Wolontariatu “Iskierka Nadziei” w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach i Szkolne Koło Wolontariatu w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za nadesłane zgłoszenia, a laureatom gratulujemy zwycięstwa.

Idź do góry