20 grudnia 2016

Reforma edukacji – wizyta szefowej MEN w Jeleniej Górze

Rozmowy na temat zmian w edukacji, przekształceń szkół i finansowania zadań oświatowych to główne tematy poniedziałkowych rozmów minister edukacji w Jeleniej Górze.

W spotkaniu z szefową MEN wzięli udział samorządowcy, nauczyciele i dyrektorzy szkół z powiatów: jeleniogórskiego, bolesławskiego i legnickiego. Rozmowy dotyczyły zaproponowanych zmian w systemie oświaty i harmonogramu ich wprowadzania.

W dyskusji uczestniczyli także Marzena Machałek, Poseł na Sejm RP, Paweł Hreniak Wojewoda Dolnośląski oraz Roman Kowalczyk Dolnośląski Kurator Oświaty.

Minister Anna Zalewska w swoim wystąpieniu podkreślała, że nowe rozwiązania w systemie oświaty są przemyślane oraz zaplanowane na wiele lat i nie dotyczą wyłącznie ustroju szkolnego.

– Przyjęte przez parlament zmiany w oświacie pozwolą na stworzenie spójnej i drożnej struktury organizacji szkół – powiedziała szefowa MEN.

Minister edukacji przypomniała także, jakie rozwiązania w systemie oświaty udało się już wprowadzić podczas minionego roku pracy rządu.

– Przede wszystkim daliśmy wolność wyboru rodzicom i przywróciliśmy obowiązek szkolny od 7. roku życia. Wzmocniliśmy rolę kuratora oświaty oraz wprowadziliśmy możliwość odwołania się od wyników egzaminów maturalnych – dodała minister Anna Zalewska.

Dolnośląski Kurator Oświaty przedstawił przebieg dotychczasowych działań związanych z wprowadzeniem reformy oraz plany dalszej współpracy z nauczycielami i samorządowcami w tym zakresie. Podkreślił, że zarówno pracownicy kuratorium, jak i przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego są gotowi do wspierania samorządów we wdrażaniu zmian w szkołach.

Minister Anna Zalewska zapowiedziała, że w najbliższych dwóch latach przedstawione zostaną projekty ustaw dotyczących finansowania zadań oświatowych, egzaminów zewnętrznych oraz wspierania rozwoju dziecka i ucznia.

– Do końca czerwca przyszłego roku pokażemy wstępne propozycje kolejnych aktów prawnych dotyczących zmian w systemie edukacji. Zaprezentujemy je wszystkim zainteresowanym i rozpoczniemy konsultacje społeczne – podkreśliła minister edukacji.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Idź do góry