22 sierpnia 2018

Spotkanie szefowej MEN z Ambasadorem Japonii w Polsce

Minister Anna Zalewska spotkała się dziś, w środę 22 sierpnia br. z Ambasadorem Japonii w Polsce. Pan Tsukasa Kawada objął to stanowisko 4 lipca br. składając na ręce Prezydenta Andrzeja Dudy listy uwierzytelniające.

Celem środowego spotkania w MEN była rozmowa nad pogłębieniem współpracy w dziedzinie edukacji, szczególnie w kontekście przypadającej w 2019 roku setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Japonią.

Ambasador wspominał o funkcjonujących w Warszawie od 40 lat Szkole Japońskiej przy Ambasadzie Japonii w Warszawie oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Przywołał również przykład Warszawskiego Liceum Sióstr Nazaretanek, które nawiązało współpracę ze szkołą Harima High School w Japonii.

Minister Anna Zalewska podkreśliła, że japońskie firmy prowadzące swoją działalność w specjalnych strefach ekonomicznych nawiązały współpracę ze szkołami na rzecz rozwoju systemu szkolnictwa branżowego i technicznego. Ambasador Kawada podkreślił z kolei, że w Polsce działa 300 japońskich firm, które zatrudniają 40 000 pracowników.

Ponadto rozmawiano o polskim i japońskim systemie edukacji, dwujęzyczności oraz rozwijaniu kompetencji językowych u uczniów. Poruszono również kwestie wyzwań stojących przed państwami związanymi z rozwojem technologicznym. Obie strony wyraziły chęć rozwijania dwustronnych relacji.

Ambasadorowi towarzyszył Satoshi Takeushi, II sekretarz Ambasady Japonii w Warszawie.

Pan Tsukasa Kawada, przed objęciem nowego stanowiska, pełnił wcześniej funkcje m.in. dyrektora Biura ds. Konsularnych MSZ, ambasadora Japonii w Algierii oraz ambasadora ds. Okinawy.

Idź do góry