24 lipca 2018

Sukces polskich uczniów na Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej w Iranie

Złoty medal, dwa srebrne oraz jeden brązowy medal wywalczyli młodzi biolodzy z Polski, którzy wzięli udział w 29. Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej w Teheranie. To największy sukces naszych reprezentantów w historii olimpiady.

Międzynarodowa Olimpiada Biologiczna (IBO) to prestiżowe wydarzenie dla młodych biologów z całego świata. Powstała ona w 1989 roku z inicjatywy Polski i ówczesnej Czechosłowacji przy współpracy z UNESCO.

Podczas zawodów w Iranie złoty medal zdobył dla Polski Paweł Tyrna z Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja w Bielsku-Białej, srebrny – Jaromir Tomasik z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach i Kacper Ludwig z Zespołu Szkół Nr 2 w Wałbrzychu, a brązowy – Jaromir Hunia, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły
w Dębicy.

Każdy kraj reprezentuje czterech zawodników, którzy zdobyli najwyższe lokaty w olimpiadach krajowych. Zawody składają się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Delegacji polskiej, podobnie jak innych krajów, zazwyczaj towarzyszy dwóch opiekunów grupy, którzy są jednocześnie członkami międzynarodowego jury i tłumaczami.

IBO trwa zwykle siedem dni. Podczas tłumaczeń, sprawdzania testów i obrad jury, młodzież uczestniczy w wielu imprezach kulturalnych, turystycznych i rozrywkowych, służących poznaniu przyrody i kultury odwiedzanego kraju, a przede wszystkim poznaniu się uczestników i ich wzajemnej integracji. Dla każdego uczestnika udział w Olimpiadzie jest niezapomnianym przeżyciem i wyróżnieniem. Pierwszą olimpiadę zorganizowano w 1990 roku w Ołomuńcu.

Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy, a uczestnikom kolejnych olimpiad życzmy powodzenia!

Fot.: Komitet Główny Olimpiady Biologicznej

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Idź do góry