13 sierpnia 2018

Sukces polskich uczniów na Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej

Podczas XV Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej w Quebec City (Kanada) Polacy wywalczyli 4 medale – 2 złote i 2 brązowe.

Złote medale zdobyli: Jakub Pypkowski z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy (4 miejsce na świecie) oraz Wojciech Piątek z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu (5 miejsce na świecie). Brązowe krążki przypadły: Antoniemu Bugajowi z V Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie oraz Wiktorowi Odziemczykowi z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława IV w Warszawie.

W zawodach wzięło udział 165 uczniów. Drużynowo Polacy zajęli siódme miejsce (startowało 43 zespoły). Warto podkreślić, że Jakub Pypkowski jest pierwszym uczniem z Polski, który dwukrotnie zdobył złoty medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej, powtarzając swoje osiągnięcie z ubiegłego roku z Belgradu.

W trakcie zawodów uczniowie zmierzyli się z trzema zadaniami:

• testem pisemnym poruszającym m.in. zagadnienia światowej populacji, wpływu popularności serwisów oferujących turystom wynajem mieszkań na lokalne gospodarki, epidemii wirusa Ebola w Afryce, a także problematykę raf koralowych,
• testem multimedialnym składającym się z 40 pytań, do których były dołączone odpowiednie obrazy, filmy oraz dźwięki,
• zajęciami terenowymi odbywającymi się w Baie-Saint-Paul nad Rzeką Świętego Wawrzyńca.

Uczniowie mieli także możliwość uczestnictwa w całodziennej wycieczce do leśnego ośrodka badawczego Université Laval – Forêt Montmorency oraz w warsztatach dotyczących kultury kanadyjskiej. Po zakończeniu zawodów wezmą udział w objeździe terenowym w prowincji Quebec.

Tegoroczny wynik jest potwierdzeniem bardzo wysokiego poziomu młodych polskich geografów. W dotychczas rozegranych edycjach Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej Polacy zwyciężali drużynowo aż 7 razy. Indywidualnie zdobyli 15 złotych, 9 srebrnych i 14 brązowych medali.

Udział polskich uczniów w Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej jest współfinansowany z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Uczestnicy kolejnej edycji Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej, która odbędzie się w 2019 r. w Hong-Kongu, zostaną wyłonieni spośród uczniów biorących udział w XLV Olimpiadzie Geograficznej. Więcej informacji na ten temat jest dostępnych na stronie www.olimpiadageograficzna.edu.pl.

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów!

Ministerstwo Edukacji Narodowej
Departament Informacji i Promocji

Idź do góry