15 czerwca 2018

„Szlaban na ryzyko!” – żółte naklejki na przejściach i przejazdach kolejowych

W ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały blisko 14 tys. przejazdów kolejowych żółtymi naklejkami z indywidualnymi numerami identyfikacyjnymi. Ministerstwo Edukacji Narodowej jest patronem honorowym akcji.

Oznakowanie skrzyżowań umożliwia precyzyjne określenie miejsca zdarzenia i podjęcie natychmiastowych działań w przypadku awarii auta lub innych zdarzeń losowych. Po zgłoszeniu pod numer alarmowy i podaniu numeru przejazdu z żółtej naklejki operator numeru 112 łączy się – za pośrednictwem specjalnie utworzonego łącza – ze służbami PKP PKL S.A., które w ciągu kilku minut mogą wstrzymać ruch kolejowy w danym miejscu.

 

Każda naklejka umieszczona na skrzyżowaniu kolejowym zawiera 3 elementy:

  • indywidualny numer skrzyżowania – pozwala na określenie linii kolejowej i jej kilometra,
  • numer alarmowy 112 – pod ten numer należy zgłaszać informacje o wypadku lub awarii samochodu na przejeździe,
  • numery „awaryjne” – pozwalają na połączenie z dyspozytorem kolei na danym terenie; pod te numery można zgłaszać, jeśli nie występuje zagrożenie życia, informacje o usterce urządzeń czy uszkodzeniu oznakowania na przejeździe kolejowo-drogowym.

Żółte naklejki są umieszczone po wewnętrznej stronie rogatek lub na krzyżach św. Andrzeja.

Więcej informacji na temat akcji znakowania przejazdów kolejowych można znaleźć na stronie http://www.bezpieczny-przejazd.pl/o-kampanii/zoltanaklejkaplk/

PKP PLK S.A. zachęcają również do obejrzenia wideoinfografiki dotyczącej żółtych naklejek na przejazdach:

Kampania społeczna Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” jest realizowana od 2005 roku. W ramach przedsięwzięcia prowadzone są działania edukacyjne, szkolenia, seminaria czy analizy wypadków z udziałem samochodów. Są one skierowane do: kierowców, instruktorów nauki jazdy oraz pieszych, przede wszystkim dzieci i młodzieży.

Ministerstwo Edukacji Narodowej
Departament Informacji i Promocji

Idź do góry