28 września 2017

Uczeń z Polski nagrodzony srebrnym medalem w Konkursie UE dla Młodych Naukowców

We wtorek, 26 września br., w Tallinie odbyła się gala finałowa Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców – European Union Contest for Young Scientists (EUCYS). W stolicy Estonii Polskę reprezentowało trzech uczniów. Zostali oni wyłonieni w krajowej edycji konkursu organizowanej przez Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci.

Najlepszy z Polaków, Kamil Humański, zdobył srebrny medal, a dwaj pozostali uczniowie Aleksander Kostrzewa i Adam Klukowski otrzymali dodatkowe nagrody i wyróżnienia.

Uczeń szczecińskiego II Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I wywalczył nie tylko drugie miejsce, ale powrócił do kraju z biletem wstępu na ceremonię rozdania Nagród Nobla. Zaproszenie na tą uroczystość było wyróżnieniem od Stockholm International Youth Science Seminar (SIYSS).

Podczas gali finałowej konkursu Kamil Humański przedstawił projekt „Różnorodność szkarłupni środkowego ordowiku – młodszego syluru Siljansringen (Szwecja)”. Zaprezentował w nim występujące w Szwecji unikatowe skamieliny zwierząt, które są dwa razy starsze od skamielin dinozaurów.

Z kolei Aleksander Kostrzewa, uczeń IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, a obecnie student Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przedstawił swoje badania dotyczące lemura wari, kapucynki żółtobrzuchej i koczkodana diana. Jego projekt „Porównywanie umiejętności uczenia się i zapamiętywania wśród naczelnych z użyciem platform interaktywnych na terenie Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego” otrzymał drugą nagrodę Joint Research Center (JRC). Aleksander Kostrzewa będzie mógł odbyć staż w instytucie Ispra we Włoszech.

Specjalną nagrodę otrzymał także Adam Klukowski – uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie (obecnie studiujący w Oksfordzie). Jego projekt „Wielomiany z podłogami” został uhonorowany przez firmę Wolfram Research. W nagrodę Adam Klukowski otrzymał roczną licencję na pomocne w badaniach programy komputerowe „Mathematica” oraz „WolframAlphaPro”.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 89 projektów z 39 krajów. Złote medale (pierwsze nagrody) zdobyli: Karina Movsesjan z Czech, Adam Jan Alexander Ohnesorge ze Szwajcarii oraz Danish Mahmood z Kanady, których uhonorowano nagrodą w wysokości 7 tys. euro. Trzej uczniowie nagrodzeni srebrnym medalem, w tym Kamil Humański, otrzymali po 5 tys. euro, zaś brązowi medaliści po 3,5 tys. euro.

Celem konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców organizowanego od 1989 roku jest rozwijanie zainteresowań młodych ludzi i zachęcanie ich do rozpoczęcia kariery naukowej, a także promowanie rozwoju nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych, a od niedawna także humanistycznych i społecznych. W zawodach uczestniczą także uczniowie spoza Europy, m.in. z: Chin, Kanady, USA, Egiptu, Izraela czy Korei Południowej. Każdy kraj może zgłosić maksymalnie trzech uczestników. Laureaci konkursu otrzymują nagrody pieniężne i rzeczowe oraz zaproszenia na staże naukowe w najbardziej prestiżowych ośrodkach badawczych.

Więcej informacji o polskiej edycji konkursu można znaleźć na stronie: Fundusz.org/konkurs

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym.

Fot. European Union Contest for Young Scientists

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Idź do góry