3 października 2017

Wizyta Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej w Irlandii

Spotkania z Polonią i środowiskiem oświatowym oraz jubileusz 5-lecia Polskiej Macierzy Szkolnej – to główne punkty dwudniowej wizyty szefowej MEN w Irlandii.

W sobotę, 30 września br. minister Anna Zalewska spotkała się z uczniami, rodzicami, nauczycielami Polskiej Akademii Wiedzy PAK w Dublinie. Szefowa MEN uczestniczyła również w posiedzeniu Rady Konsultacyjnej przy Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Irlandii oraz wzięła udział w uroczystości z okazji 5-lecia Polskiej Macierzy Szkolnej w tym kraju.

Podczas rozmów z przedstawicielami Polonii minister edukacji rozmawiała m.in. na temat dwujęzyczności, promocji języka polskiego za granicą, a także rozwijania e-zasobów do wykorzystania do nauki. Minister Anna Zalewska podziękowała wszystkim nauczycielom i dyrektorom polskich szkół w Irlandii za ich niezwykłą pracę, codzienny wysiłek i promowanie naszego kraju poza jego granicami.

– Dziękuję za zaangażowanie w podtrzymywanie polskich tradycji w Irlandii, dbanie o naszą kulturę i język. To piękne i niezwykle ważne – powiedziała minister Anna Zalewska.

W drugim dniu wizyty w Republice Irlandii, Minister Edukacji Narodowej odwiedziła miejscowość Rotoath, gdzie znajduje się miejsce upamiętnienia Bolesława Sawickiego, zasłużonego polskiego pilota Dywizjonu 315. Zginął on podczas II wojny światowej. Mieszkańcy tego niewielkiego irlandzkiego miasteczka, wdzięczni za bohaterską postawę naszego porucznika, przygotowali wystawę przypominającą tę postać oraz ufundowali tablicę pamiątkową.

Następnym punktem programu był udział w uroczystości nadania imienia Ireny Sendlerowej polskiej szkole w Cavan. Dokładnie 10 lat temu powstał tam Szkolny Punkt Konsultacyjny prowadzony przez Panią Agnieszkę Adamską. Z okazji tego ważnego święta uczniowie przygotowali specjalny występ artystyczny odnoszący się do sylwetki Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, ich nowej patronki szkoły.

Po wizycie w Cavan minister Anna Zalewska spotkała się z Polonią w Navan. Podziękowała tam całej społeczności, skupionej w kilku prężnie działających lokalnych organizacjach, za jej ogromny wysiłek w promowanie języka polskiego za granicą, dbanie o naszą kulturę i kultywowanie tradycji.

Uczestnicy spotkania w rozmowie z szefową MEN podkreślali, jak ważny jest dla nich kontakt z ojczyzną i że są dumni z tego, że są Polakami.

Idź do góry