20 maja 2018

Noc Muzeów w Ministerstwie Edukacji Narodowej

Ministerstwo Edukacji Narodowej po raz kolejny przyłączyło się do organizacji Nocy Muzeów. Podczas sobotniej nocy gmach przy Alei Szucha odwiedziło około 1000 osób.

Tegoroczna Noc Muzeów w Ministerstwie Edukacji Narodowej nawiązywała do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z tej okazji zwiedzający gmach MEN przenieśli się w wyjątkowe lata dwudziestolecia międzywojennego – do okresu, w którym kształtowała się odrodzona polska państwowość. W tym czasie powstał także gmach Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego – pierwsza wybudowana od postaw siedziba ministerialna w II Rzeczpospolitej.

Klimat epoki odtworzyła grupa rekonstrukcyjna ze Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”. Wejścia do gmachu pilnował uzbrojony wartownik w budce wartowniczej, a zwiedzają powitani zostali przez kobiety w strojach z epoki. Pojawił się także oficer Wojska Polskiego w mundurze z lat 30. XX wieku, pucybut, weteran wojny polsko-bolszewickiej zaśpiewał szlagiery z okresu II RP, a gazeciarz rozdał pamiątkowy „Kurjer Ministerjalny”. Niepowtarzalną atmosferę dwudziestolecia międzywojennego przywołały afisze filmowe, edukacyjne, sportowe oraz wojskowe z tamtego okresu.

Uczestnicy Nocy Muzeów, jak co roku, mogli zwiedzić gabinet ministra edukacji i poznać specyfikę codziennej pracy w MEN. Na dziedzińcu do dyspozycji zwiedzających był wyjątkowy samochód z epoki CWS-T1 typu torpedo w biało-czerwonych barwach.

W gabinecie Ministra zwiedzający mieli okazję osobiście porozmawiać z wiceministrem edukacji Maciejem Kopciem.

Wszyscy goście mogli także obejrzeć wystawę plenerową „Ojcowie Niepodległości”, którą przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie. Uczestnicy otrzymali ponadto ulotki o wystawie i pamiątkowe gadżety. Z okazji Nocy Muzeów został przygotowany także specjalny konkurs dla zwiedzających.

Do dyspozycji naszych gości było trzech przewodników, którzy oprowadzali zwiedzających po gmachu MEN przybliżając historię tego niezwykłego miejsca.

Swoje korytarze dla zwiedzających jak co roku otworzyło również sąsiadujące z gmachem ministerstwa edukacji Mauzoleum Walk i Męczeństwa Oddział Muzeum Niepodległości.

Wszystkim zwiedzającym serdecznie dziękujemy za spędzony czas.

Fotogaleria Noc Muzeów w MEN

Ministerstwo Edukacji Narodowej
Departament Informacji i Promocji

Idź do góry