6 czerwca 2018

Historia szczecińskiej „Solidarności” – otwarcie wystawy z udziałem wiceministra edukacji

„Szczecińska droga do wolności. Strajki w 1988 roku” – to tytuł wystawy, która w środę, 6 czerwca br. została otwarta w Domu Polonii w Warszawie. Udział w wydarzeniu wziął wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

Na ekspozycji można zobaczyć unikatowe zdjęcia, między innymi Jarosława Kaczorowskiego, Kazimierza Nowotarskiego czy Wiesława Dętki, którzy sfotografowali pacyfikację zajezdni przy ulicy Niemierzyńskiej w Szczecinie. W kilku gablotach znajdują się też pamiątki, które zachowały się po protestach, m.in. biało-czerwone opaski, które nosili strajkujący portowcy.

Na szesnastu planszach i w dwóch gablotach zaprezentowane zostały m.in.: sytuacja polityczna w Polsce w latach 80. XX wieku od powstania „Solidarności”, po wizytę papieża w 1987 r.; pierwsze strajki w kraju wiosną 1988 r., strajk w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej (WPKM) w maju i czerwcu oraz w szczecińskim porcie w sierpniu, a także represje wobec protestujących i wsparcie kościoła katolickiego.

Na otwarciu wystawy obecny był minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, Halina Szymańska, Szefowa Kancelarii Prezydenta RP oraz Paweł Mucha, Sekretarz Stanu – Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP. Obecni byli również uczestnicy sierpniowych wydarzeń sprzed 30 lat.

W 1988 r. w Szczecinie i innych miastach Polski po raz kolejny doszło do strajków przeciw komunistycznej władzy. 5 maja 1988 r. pracownicy Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej (WPKM), solidaryzując się ze strajkującymi robotnikami Nowej Huty, przystąpili do protestu domagając się podwyżek płac. 22 czerwca strajkujący stanęli w obronie zwolnionych liderów majowego wystąpienia. Kolejna fala protestów rozpoczęła się 17 sierpnia w szczecińskim porcie.

Strajkujący domagali się m.in. legalizacji „Solidarności”, podwyższenia płac, a także przywrócenia do pracy pracowników Zarządu Portu zwolnionych za działalność solidarnościową. Strajk szczeciński został ostatecznie przerwany 3 września. Uczestniczyło w nim łącznie około 3 tys. osób.

Organizatorami wystawy są: Archiwum Państwowe w Szczecinie, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Archiwum Akt Nowych, Fundacja Polskich Wartości, Radio Szczecin, Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście przy współpracy: Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym oraz Stowarzyszenia Wolnego Słowa i Szczecińskiego Klub Katolików.

Wystawę objął Patronatem Honorowym Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński. Projekt jest realizowany w ramach obchodów stulecia niepodległości.

Od 16 czerwca do końca lipca wystawę będzie można oglądać w Szczecinie. Będzie prezentowana w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

Idź do góry