29 marca 2017

Wizyta szefowej MEN w Wielkiej Brytanii – pierwszy dzień spotkań

– Chcemy promować naukę języka polskiego za granicą i wzmocnić jego rolę w systemach oświaty innych krajów – powiedziała dziś Minister Anna Zalewska.

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska rozpoczęła dziś, 29 marca 2017 r., trzydniową wizytę w Edynburgu. Celem wyjazdu jest udział w 7. Międzynarodowym Szczycie poświęconym zawodowi nauczyciela.

Podczas pierwszego dnia wizyty w Szkocji, minister Anna Zalewska spotkała się z ambasadorem RP w Wielkiej Brytanii Arkadym Rzegockim oraz przedstawicielami Polonijnej Rady Konsultacyjnej ds. Edukacji. Tematem rozmowy było wsparcie działań na rzecz nauki języka polskiego w szkockich szkołach. Członkowie Rady podzielili się swoimi spostrzeżeniami, a także przedstawili swoje pomysły dotyczące zwrócenia uwagi państwu szkockiemu na polskie dzieci uczące się w zagranicznym systemie.

– Dziękuję za państwa zaangażowanie w podejmowanie działań mających na celu wzmocnienie pozycji języka polskiego w szkockim systemie edukacji – zaznaczyła Szefowa MEN.

Podczas pierwszego dnia pobytu w Edynburgu, minister Anna Zalewska spotkała się z polskimi harcerzami oraz ich rodzicami podczas uroczystego złożenia wieńca na polskim cmentarzu wojskowym na Corstorphine w Edynburgu. Pochowani są na nim polscy lotnicy, którzy brali udział w Bitwie o Anglię podczas II wojny światowej.

Dodatkowo pod koniec dnia zagranicznej wizyty, minister Anna Zalewska wręczyła Złoty Krzyż Zasługi Pani Zofii Wierzbowicz-Fraser, wieloletniej aktywistce polonijnej i dyrektor Związku Polaków w Inverness w Szkocji.

Obecność minister edukacji Anny Zalewskiej na międzynarodowym szczycie w Edynburgu poświęconym zawodowi nauczyciela wpisuje się w działania dotyczące wypracowania konkretnych rozwiązań dotyczących statusu zawodowego nauczycieli i pracowników oświaty. Możliwość zdobycia wiedzy na temat dobrych praktyk dotyczących systemów edukacji funkcjonujących w innych krajach pozwoli na wymianę doświadczeń i uwzględnienie sprawdzonych za granicą rozwiązań w pracach nad doskonaleniem polskiego systemu oświaty.

Szczyt stanowi również okazję do zaprezentowania przez uczestników sposobu zrealizowania zapowiedzianych podczas szczytu w Berlinie działań, na rzecz zwiększania efektywności krajowej polityki edukacyjnej. W tym zakresie minister Anna Zalewska będzie chciała zaprezentować rozwiązania dotyczące systemu doskonalenia nauczycieli, w tym zwiększenia nakładów w tym zakresie.

Jutro w czwartek, 30 marca odbędzie szereg bilateralnych spotkań z ministrami europejskich krajów (m.in. ministrowie w rządach Szkocji, Wielkiej Brytanii i Holandii. Szefowa MEN weźmie również udział w dyskusjach poświęconych profesjonalizmowi nauczycieli, jakości nauczania, rozwojowi zawodowemu, etc.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Idź do góry